Scroll Top

TRANSFORMACJA CYFROWA NA BLISKIM WSCHODZIE: POSZUKIWANIE TALENTÓW TECHNOLOGICZNYCH

Prawdopodobnie słyszałeś ostatnio wiele o cyfrowej transformacji i firmach przechodzących na najnowsze technologie, ale czy myślałeś dużo o ludziach, którzy za tym stoją? Ponieważ firmy na Bliskim Wschodzie dążą do przejścia na technologię cyfrową, istnieje ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowane talenty technologiczne, które mogą to urzeczywistnić. Mówimy tu o projektantach, programistach, naukowcach zajmujących się danymi. Ale znalezienie tych jednorożców nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza że kraje zachodnie również próbują je zdobyć. Ten niedobór talentów może zahamować cyfrowe ambicje regionu. Jak więc kraje Bliskiego Wschodu planują rozwijać własną siłę roboczą w dziedzinie technologii?

I co robią, by przyciągnąć talenty z zagranicy? Przyjrzyjmy się ludzkiej stronie transformacji cyfrowej na Bliskim Wschodzie.

BOOM TRANSFORMACJI CYFROWEJ NA BLISKIM WSCHODZIE

Bliski Wschód doświadcza szybkiego wzrostu transformacji cyfrowej. Firmy z różnych sektorów intensywnie inwestują w nowe technologie, takie jak chmura obliczeniowa, sztuczna inteligencja i blockchain, aby usprawnić procesy biznesowe i lepiej angażować klientów

W miarę jak firmy przechodzą na technologię cyfrową, zapotrzebowanie na talenty technologiczne gwałtownie rośnie. Inżynierowie oprogramowania, naukowcy zajmujący się danymi i specjaliści Al są bardzo poszukiwani, ale region boryka się z niedoborem wykwalifikowanych specjalistów ds. technologii. Według szacunków, Bliski Wschód potrzebuje ponad 50 000 dodatkowych ekspertów IT, aby obsadzić stanowiska związane z transformacją cyfrową.

Aby budować możliwości cyfrowe, firmy koncentrują się na podnoszeniu kwalifikacji i przekwalifikowaniu istniejących pracowników w zakresie nowych technologii. Instytucje edukacyjne rozszerzają również programy nauczania w dziedzinach nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM), aby rozwijać rodzime talenty technologiczne. Jednak przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych talentów technologicznych pozostaje ciągłym wyzwaniem.

NIEKTÓRE ROZWIĄZANIA STOSOWANE PRZEZ FIRMY OBEJMUJĄ:

01
Rekrutację zagranicznych pracowników technologicznych i zapewnianie atrakcyjnych pakietów relokacyjnych i kompensacyjnych. Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska ułatwiły firmom sponsorowanie wiz dla wysoko wykwalifikowanych pracowników technologicznych z zagranicy
02
Współpraca z globalnymi firmami rekrutacyjnymi, które specjalizują się w pozyskiwaniu trudnych do znalezienia umiejętności technologicznych i mogą korzystać z puli talentów poza regionem.
03
Inwestowanie w programy ciągłego uczenia się i rozwoju, aby obecni pracownicy mogli zdobywać nowe umiejętności techniczne i cyfrowe. Niektóre firmy zapewniają również zachęty, takie jak premie, awanse i zwiększone wynagrodzenie dla pracowników, którzy podnoszą swoje umiejętności techniczne.
04
Ulepszanie środowiska pracy i kultury, aby role były bardziej atrakcyjne dla specjalistów ds. technologii. Obejmuje to oferowanie możliwości pracy nad innowacyjnymi projektami, rozwój kariery, równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz kulturę startupową.

Transformacja cyfrowa na Bliskim Wschodzie szybko przyspiesza. Rozwijanie trwałego strumienia lokalnych i zagranicznych talentów technologicznych będzie kluczem do wspierania innowacji technologicznych i ich wdrażania w całym regionie. Firmy, które są w stanie przyciągnąć i zatrzymać najlepszych specjalistów ds. technologii, zyskają przewagę konkurencyjną w dzisiejszym cyfrowym świecie.

Rosnące zapotrzebowanie na talenty technologiczne

Szybki rozwój startupów technologicznych i rosnąca cyfrowa transformacja tradycyjnych firm na Bliskim Wschodzie stworzyły ogromne zapotrzebowanie na talenty techniczne. Inżynierowie oprogramowania, analitycy danych, projektanci UX i specjaliści IT są bardzo poszukiwani, ale podaż kandydatów z niezbędnymi umiejętnościami i doświadczeniem jest ograniczona.

Według badania z 2019 r. ponad 80% firm technologicznych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ma trudności ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych lokalnych talentów do obsadzenia otwartych stanowisk. Luka w umiejętnościach pogłębia się w miarę pojawiania się i wdrażania nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, blockchain i przetwarzanie w chmurze.

Aby zaspokoić swoje potrzeby kadrowe, wiele firm nie ma innego wyjścia, jak rekrutować talenty z zagranicy. Jednak limity wiz pracowniczych i koszty utrudniają to startupom i mniejszym firmom. Niektóre z nich są zmuszone do outsourcingu prac technicznych lub otwierania biur satelitarnych w innych krajach, w których jest więcej utalentowanych pracowników.

Dla osób poszukujących pracy w regionie ten niedobór talentów stanowi dużą szansę. Umiejętności techniczne i informatyczne są poszukiwane w wielu branżach, od finansów i opieki zdrowotnej po transport i rozrywkę. Wynagrodzenia na pożądanych stanowiskach, takich jak analitycy danych, programiści stron internetowych i architekci chmury, szybko rosną.

Ci, którzy chcą wejść na rynek technologiczny lub zmienić ścieżkę kariery, powinni skupić się na zdobywaniu umiejętności i doświadczenia w najbardziej poszukiwanych dziedzinach. Niektóre z najszybciej rozwijających się kategorii stanowisk obejmują:

WYZWANIA ZWIĄZANE ZE ZNALEZIENIEM WYKWALIFIKOWANYCH KANDYDATÓW

Szybkie tempo transformacji cyfrowej na Bliskim Wschodzie doprowadziło do ogromnego zapotrzebowania na talenty technologiczne z umiejętnościami w obszarach takich jak Al, nauka o danych i inżynieria oprogramowania. Jednak firmy mają trudności ze znalezieniem wystarczającej liczby wykwalifikowanych kandydatów na wolne stanowiska. Istnieje kilka przyczyn tego niedoboru talentów:

Ograniczona edukacja techniczna. Programy techniczne i informatyczne na uniwersytetach na Bliskim Wschodzie tradycyjnie koncentrują się bardziej na informatyce i inżynierii komputerowej niż na nowszych dyscyplinach, takich jak nauka o danych, projektowanie UX i tworzenie stron internetowych. W rezultacie wielu studentów kończy studia z umiejętnościami, które nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku.

 

Globalna konkurencja. Giganci technologiczni i startupy z całego świata również polują na te same rzadkie talenty. Kandydaci z poszukiwanymi umiejętnościami mają możliwość pracy zdalnej dla firm spoza regionu, co utrudnia lokalnym firmom konkurowanie.

 

Brak doświadczonych kandydatów. Branża technologiczna na Bliskim Wschodzie jest wciąż stosunkowo młoda, więc jest mniej doświadczonych kandydatów w porównaniu do bardziej ugruntowanych centrów technologicznych. Znalezienie kandydatów z 5-10-letnim doświadczeniem zawodowym może być trudne.

Aby sprostać tym wyzwaniom, firmy powinny skupić się na podnoszeniu kwalifikacji i przekwalifikowaniu obecnych pracowników, budowaniu relacji z uniwersytetami w celu dopasowania programów nauczania do poszukiwanych umiejętności oraz usprawnianiu procesów rekrutacji w celu identyfikacji kandydatów z potencjałem, nawet jeśli brakuje im bezpośredniego doświadczenia. Niedobór talentów technologicznych nie zostanie rozwiązany z dnia na dzień, ale dzięki długoterminowemu, wielokierunkowemu podejściu firmy mogą budować cyfrowe potoki talentów, których potrzebują, aby odnieść sukces.

JAK FIRMY MOGĄ PRZYCIĄGNĄĆ NAJWIĘKSZE TALENTY TECHNOLOGICZNE

Aby przyciągnąć i zatrzymać najlepsze talenty technologiczne, firmy na Bliskim Wschodzie muszą skupić się na pewnych kluczowych obszarach.

Oferowanie konkurencyjnego wynagrodzenia. Specjaliści z branży technologicznej, zwłaszcza inżynierowie oprogramowania i programiści, są bardzo poszukiwani. Aby przyciągnąć najlepszych kandydatów, firmy muszą zapewnić wynagrodzenie i świadczenia na równi z wiodącymi ośrodkami technologicznymi, takimi jak Dolina Krzemowa. Premie, opcje na akcje i inne dodatki mogą również sprawić, że stanowiska będą bardziej atrakcyjne.

Zapewnienie możliwości rozwoju. Ambitne talenty technologiczne chcą stale doskonalić swoje umiejętności i brać na siebie większą odpowiedzialność. Firmy powinny kłaść nacisk na możliwości rozwoju kariery, ciągłe szkolenia, mentoring i szansę pracy nad innowacyjnymi, wymagającymi projektami. Opcja zmiany zespołu lub roli w organizacji jest atrakcyjna.

Oferowanie atrakcyjnej kultury. Poza wynagrodzeniem, kultura i środowisko pracy są głównymi czynnikami dla kandydatów. Utalentowani pracownicy z branży technologicznej preferują elastyczną, startupową kulturę, która sprzyja kreatywności, współpracy i równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Otwarte biuro, swobodny strój i firmowe imprezy towarzyskie – wszystko to składa się na atrakcyjną kulturę.

Podkreśl interesującą i wpływową pracę. Najnowocześniejsze firmy, które tworzą innowacyjne technologie lub pracują nad problemami o dużym znaczeniu, w naturalny sposób przyciągną największe talenty. Podkreślanie, w jaki sposób kandydaci mogą wykonywać znaczącą, wymagającą pracę, która wykorzystuje ich umiejętności, jest kluczowe. Szczególnie atrakcyjna jest praca, która może mieć wpływ na skalę regionalną lub globalną.

Inwestuj w branding. Stworzenie silnej marki pracodawcy jest niezbędne do przyciągnięcia rzadkich talentów technologicznych. Firmy powinny aktywnie budować swoją markę na platformach takich jak Linkedln, Glassdoor i Stack Overflow, podkreślając kulturę firmy, wpływ i możliwości. Sponsorowanie lub uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach technologicznych i deweloperskich również pomaga zwiększyć widoczność marki. Polecenia ustne od obecnych pracowników są jednym z najlepszych sposobów na przyciągnięcie nowych kandydatów.

Wraz z rosnącą konkurencją o wykwalifikowanych specjalistów z branży technologicznej na Bliskim Wschodzie, przestrzeganie tych najlepszych praktyk pomoże firmom pozyskiwać, zatrudniać i zatrzymywać talenty, których potrzebują, aby odnieść sukces w erze cyfrowej. Skupienie się na wynagrodzeniu, rozwoju, kulturze, pracy i budowaniu marki sprawi, że firmy staną się najlepszymi miejscami dla ambitnych talentów technologicznych, którzy chcą rozwijać swoją karierę.

WSKAZÓWKI DLA OSÓB POSZUKUJĄCYCH PRACY NA STANOWISKACH ZWIĄZANYCH Z TRANSFORMACJĄ CYFROWĄ NA BLISKIM WSCHODZIE

Czy chcesz zdobyć nową, ekscytującą rolę w obszarze transformacji cyfrowej na Bliskim Wschodzie? Zapotrzebowanie na talenty technologiczne jest wysokie, ale konkurencja również jest duża. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci się wyróżnić:

Skoncentruj się na rozwijaniu pożądanych umiejętności technicznych. Priorytetem jest nauka umiejętności takich jak analiza danych, inżynieria oprogramowania, przetwarzanie w chmurze i cyberbezpieczeństwo. Te obszary wiedzy są bardzo poszukiwane w całym regionie.

Zbuduj silny profil cyfrowy. Stwórz profile na stronach takich jak Linkedln i Bayt.com, które pomogą Ci nawiązać kontakt z firmami i rekruterami. Upewnij się, że Twoje profile są zoptymalizowane za pomocą odpowiednich słów kluczowych, profesjonalnego zdjęcia, rekomendacji od współpracowników i przykładów Twojej pracy.

Rozważ wzięcie udziału w dodatkowych kursach lub zdobycie certyfikatu. Dodatkowe szkolenia techniczne i certyfikaty w obszarach takich jak analiza danych, Al, blockchain lub marketing cyfrowy sprawią, że będziesz bardziej atrakcyjnym kandydatem. Niektóre programy są oferowane online za pośrednictwem witryn takich jak Udacity, Coursera i Udemy.

Naucz się kluczowych języków. Dwujęzyczność, zwłaszcza w języku arabskim i angielskim, jest bardzo cenna. Niektóre stanowiska mogą wymagać biegłej znajomości innych języków, takich jak turecki czy perski. Nieustannie ćwicz i doskonal swoje umiejętności językowe.

Aktywnie aplikuj do firm. Nie czekaj, aż pojawią się oferty pracy. Zidentyfikuj firmy docelowe, którymi jesteś zainteresowany i skontaktuj się z nimi bezpośrednio. Wyraź swoje zainteresowanie aktualnymi lub nadchodzącymi ofertami pracy w obszarze transformacji cyfrowej. Takie podejście pokazuje twój entuzjazm i motywację.

Bądź gotów do relokacji. Wiele z najbardziej ekscytujących ofert pracy znajduje się w głównych centrach technologicznych, takich jak Dubaj, Abu Zabi, Rijad i Kair. Rozważ przeniesienie się tam, gdzie koncentrują się miejsca pracy. W przypadku niektórych stanowisk relokacja może być wymagana.

Negocjuj najlepszy pakiet. Wynagrodzenia na stanowiskach technicznych na Bliskim Wschodzie są bardzo konkurencyjne. Zrób rozeznanie, aby określić typowy zakres wynagrodzeń na danym stanowisku, aby móc wynegocjować najlepszy ogólny pakiet, w tym świadczenia takie jak dodatki mieszkaniowe, opieka zdrowotna i roczny przelot samolotem.

Dzięki odpowiednim umiejętnościom i wytrwałości możesz zdobyć niesamowitą rolę w szybko rozwijającej się dziedzinie transformacji cyfrowej na Bliskim Wschodzie. Rozwijaj swoją wiedzę specjalistyczną, buduj swój profil online, ucz się pożądanych języków i nie bój się przenieść w poszukiwaniu odpowiedniej okazji. Świat technologii przekształca Bliski Wschód, więc przygotuj się na zmianę swojej kariery

Leave a comment